Geleceği yaşatabilirsiniz…

Geri Kazanılan Petrol

Petrol Piyasası

Petrol Fiyatlarında Artış

19.yüzyıldan itibaren insanlığın baş belası haline gelen petrol, sürdürülebilir bir kaynak olmamasından dolayı her geçen gün yeni bir kaosa sebep oluyor. Bilimsel olarak net bir tarih verilmese de tahminlere dayanarak bu kaynağın yakın gelecekte tükenecek olması sevindirici, tabi giderken götürecekleri de meçhul!

 

2008’den bu yana petrol fiyatlarında ki artış ve piyasadaki dalgalanma, Libya’nın üretimi yarıya düşürmesiyle birlikte özellikle Avrupa petrol piyasasını fazlasıyla etkiledi. Libya’da çıkarılan petrol, sülfür oranının düşük olması nedeniyle tatlı petrol olarak da biliniyor. Ayrıca benzine çevrilirken, Suudi Arabistan’da çıkarılan sülfür oranı yüksek petrole göre daha çevreci bir rol oynuyor. Asya ve Avrupa içinse önemi çevre dostu olup olmamasından çok, rafinerilerinin ancak bu petrolü işleyecek durumda olmasından ileri geliyor. Bu kriz(fiyatlarda artış) petrol bazlı piyasaya sürülen ürünlerde bile kendisini gösteriyor. Geri dönüşüme önem veren birçok firma atıkları optimize ederek bu açığı kapatmak, ekonomiye ve bütçelerine katkı sağlamak adına önemli adımlar atmaya başladılar.

 

Agilyx adlı şirket, yeşile bulaşmış bu maddeyi temizlemek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Azalt. Üret. Geri Dönüştür politikasıyla yola çıkan firma, doğadan 450–600 yıl boyunca yok olmayan tüm plastik atıklardan tatlı petrol üretmeyi başardı. Ekonomik olarak geri dönüşümü zor olan plastik atıkların, optimize edilerek en azından çevreye duyarlı ham petrol üretimine katkı sağlaması geri dönüşümde daha fazlasının yapılabileceğini gösteriyor. Ülkemizde ise atık lastiklerin %100’nün geri dönüşümü sağlanabiliyor. Özellikle piroliz denilen çöpteki hemen hemen her plastik atığı ekonomik kazanca dönüştüren bu yöntem düşük maliyetli olmasından dolayı tercih ediliyor. Ayrıca artan çevre kirliliği ve küresel ısınmaya paralel olarak, sadece atıkları bertaraf etmekle kalmayan  piroliz tekniği, ürün kazanımını amaçlayan ve zararsız bir şekilde atıkları yok eden sıfır atık prensibiyle günümüz geri dönüşüm sanayisinin en kazançlı sistemidir.

Geri dönüşüm sonucunda elde edilen;

  • Atık yağ çeşitli dizel uygulamalarında veya tekrar dönüşümlerde(Petrol türevi ürünler)
  • Gaz ise, uygun depolanması sonucunda doğal gaz ve propan yerine kullanılıyor. (Kalori değerleri sabit ve kalitesi doğal gazdan daha yüksek)
  • Proses yöntemiyle çelik

Petrol bazlı üretilen her ürün, birer atık potansiyeline sahiptir. Sadece geri dönüşümü yapılan her ton camdan, 100 litre petrol ve enerji kazancı sağlanır. Geleceğe yatırım yapmanın en kolay ve temiz yolu sürdürülebilir gelişmeye ortak olmaktır!

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de geri dönüşüm çalışmaları , piroliz teknolojisi ve enerji politikaları üzerine yapacağım röportajları Yeşil Platform’da bulabilirsiniz…

 

 

 

 

Related posts:

  1. Geri Dönüşümde Uç Nokta Türkiye’de hâlâ her belediye çöpünü geri dönüştürmezken, Amerika’nın Massachusetts bölgesindeki...

1 yorum

  1. Petrol ürünleri ve plastik maddelerin geri dönüşümü son zamanlarda artmaktadır. Belediyelerin yaptığı girişimler dikkat çekmektedir.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>