Geleceği yaşatabilirsiniz…

LEED Sertifikası

LEED Nedir?

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design /Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Amerikan kaynaklı olması etkisiyle de dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikasyonudur. 1998 yılında USGBC (U.S. Green Building Council /ABD Yeşil Bina Konseyi) tarafınca geliştirilmiştir. Bu sistemde, bir binanın (ya da bölgenin), enerji kazanımı, su verimliliği, karbondioksit emisyonu azaltımı, iyileştirilmiş iç mekan kalitesi ve kaynakların yönetimi ve etkilerine duyarlılık parametreleri üzerinden performans yükseltmeye dair stratejiler kullanılarak tasarlanıp inşaa edildiği doğrulanır. Her ne kadar belli parametreler üzerinden 100’lük sistemde kredi toplamaya dayalı olsa da, belirli kuralların dayatılmasından ziyade, sertifikaya başvuran projelerin sahip oldukları özelliklere göre puan topladıkları bir sistemden oluşmaktadır.

Hangi Tür Binalara Uygulanır ve Sertifika Nasıl Alınır?

LEED; yeni yapılar, mevcut binalar,  ticari, eğitim, ikamet ya da sağlık gibi herhangi bir bina tipine, binanın yaşam döngüsünün herhangi bir aşamasında uygulanabilen gönüllü bir sertifikasyon programıdır. Bu program, ABD’ de USGBC’ ye yapılan başvuru üzerine sadece USGBC tarafından verilmektedir. Her bina tipi için belli kriterler vardır ve sağlanan her kriter için kredi puanları alınır. LEED puanları 100’lük sistemde değerlendirilir ve krediler, potansiyel çevresel etkiler tartılarak verilir. Bir projenin, tüm önkoşulları tatmin etmesi ve sertifikalandırılabilmek için asgari düzeyde gereken puanları toplaması gerekmektedir.

Başvuran Projeler Hangi Kategoriler Üzerinden Değerlendirilir?

Sürdürülebilir Arsalar. Bu kategori, önceki gelişmemiş arazilerdeki kalkınmanın önüne geçer, bir binanın eko-sistemler ve su yolları üzerindeki olumsuz etkisini minimize eder, bölgeye uygun peyzajı teşvik eder ve akıllı ulaşım çözümlerini ödüllendirir, yağmur suyu kaçışını kontrol eder ve erozyonu azaltır, ışık kirliliğini, ısı adası efektini ve inşaattan kaynaklı kirlilikleri azaltmak amaçlıdır.

Su Verimliliği Bu kategorinin hedefi, içeride ve dışarıda suyun daha akıllıca kullanılmasıdır. Su azaltımı, içeride daha etkili araçlar, fikstürler ve armatürlerin kullanımıyla; dışardaysa su tedbiri alınmış peyzajların uygulanmasıyla sağlanmaktadır.

Enerji ve Atmosfer Amerikan Enerji Departmanına göre, binalar her yıl Amerika’da üretilen enerjinin %39’unu, elektriğin de %74’ünü kullanmaktadır. Enerji ve Atmosfer kategorisi; işletmeye alma, enerji kullanımı kontrolü, verimli tasarım ve konstrüksiyon, verimli cihazlar, sistemler ve aydınlatmalar, yenilenebilen ve temiz kaynaklı enerjiler, yerinde ya da yerinde olmayan üretimler ve diğer yenilikçi stratejiler gibi geniş çeşitlilikte enerji stratejilerini destekler.

Malzemeler ve Kaynaklar Bu kredi kategorisi, sürdürülebilir gömülü, toplanmış, üretilmiş ve taşınmış ürün ve malzemelerin seçilmesini teşvik eder. Atıkların azaltılmasını, yeniden kullanımlarını, geri dönüşümlerini destekler ve atıkların azaltılmasını ürün kaynağı olarak hesaba katar.

İç Mekan Çevre Kalitesi
İç Mekan Çevresel Kalite kredi kategorisi, iç mekan hava kalitesini yükseltmenin yanında, doğal gün ışığına ve manzaraya ulaşmaya ve akustiği geliştirmeye yönelik stratejileri yaratır.

Konumlar ve Bağlantılar Konumlar ve Bağlantılar kredisi, evlerin çevresel olarak hassas mekanlardan uzak inşaa edilmelerini ve  daha evvelden gelişmiş ve diğer tercih edilebilecek yerlerde inşaa edilmelerini teşvik eder. Altyapısı, kaynakları ve geçitleri hali hazırda mevcut olan yerlere yakın inşaa edilen binaları ödüllendirir ve yürüme, fiziksel aktivite ve dış mekan ilgi alanlarının gerçekleştirilebileceği açık havaya geçişleri destekler.

Farkındalık ve Eğitim Farkındalık ve Eğitim kredisi, ev inşaatı yapanları ve emlak uzmanlarını, ev sahiplerini, kiracıları ve bina yöneticilerini, eğitim ve araçlar vasıtasıyla, evlerini nelerin yeşil yaptığını ve bu vasıfların çoğunu nasıl edinebileceklerini sağlamaları için teşvik eder.

Tasarımda Yenilik Yenilik Tasarımı kredi kategorisi, binanın performansını geliştirmek için, diğer LEED kriterleri ya da yeşil bina değerlendirmelerinde, LEED’de belirli bir biçimde adreslenmemiş olan yeni ve yenilikçi teknolojiler ve stratejiler kullanan projeler için fazladan puanlar vermektedir. Bu kredi kategorisi ayrıca, tasarım ve inşaat aşamasında bütünsel, entegre bir yaklaşım amacıyla takımında LEED Yetkili Profesyoneli barındıran projeleri ödüllendirmektedir.

Bölgesel Öncelik USGBC’nin bölgesel konseyleri, bölümleri ve iştirakleri, ülkenin her bölgesi için yerel olarak en önemli çevresel kaygılarını teşhis etmiş ve her bölge için bu yerel önceliklere hitap eden altı LEED kriteri seçmişlerdir. Bölgesel öncelik kredisi kazanan bir proje, o kredi için hak ettiği krediye ek olarak bir ek puan kazanır. Dört krediye kadar bu şekilde kredi kazanılabilir.

Bina tiplerine göre kredi kategorileri hakkında daha fazla bilgiye http://www.usgbc.org/DisplayPage.aspx?CMSPageID=222 adresinden ulaşılabilir.

Peki Maliyet?

LEED kriterleri izlenilerek yapılan bir binanın maliyeti, standart binalara oranla ortalama %2-7 arasında olması gibi kıyaslanabilir bir yükseklikte olmakla birlikte, operasyonel masrafları çok düşük olduğundan, uzun vadede daha az masraflı olduğu söylenebilir. Bu binaların pazarlama açısından da getirisi, standart binalara nazaran daha yüksektir.[1] Öte yandan, henüz ülkemizde olmamasına karşın, LEED kriterlerine göre yapılan binalar için vergi muafiyetleri, kredi destekleri ve sigorta indirimleri gibi yasal teşvikler, yapı yapanlar açısından maliyet azaltıcı faktörlerdir.

Kaynaklar:

[1] Konutlara Yönelik LEED Girişimi Hakkında Michelle Moore ile Soru ve Cevap, http://www.arkitera.com/h32207-konutlara-
yonelik-leed-girisimi-hakkinda-michelle-moore-ile-soru-ve-cevap.html

www.usgbc.com

No related posts.

4 yorumlar

 1. tamamlamak üzere olduğumuz binamıza sertifika almak istiyoruz.
  gereği için destek bekliyoruz.
  saygılarımla

  • Sedef Yenigün /

   merhaba, leed sertifikası sadece usgbc tarafından veriliyor. usgbs ile görüşünüz (www.usgbc.com). türkiye’den çedbik de belki size yardımcı olur, onlar türkiye’ye has bir sertifikayı önümüzdeki günlerde sunacaklar. belki leed’e ihtiyacınız kalmaz, türkiye’ye özgü yeni sertifikayı almanız daha uygun olabilir.

   • Türkiye’ de EKB (Enerji Kmlik Belgesi) faaliyete geçmiş ve kimi belediyelerce ruhsat öncesi mecburi hale getirilmiştir. Ayrıca 2017 yılına dek belgelendirilmeyen (c sınıfı altına belge çıkmamaktadır) binalar için cezai yaptırımlar uygulanacaktır (para cezaları vergi artışı vs).

  • EKB (Türkiye için geçerli olan Enerji Kimlik Belgesi) ihtiyacınız hala devam ediyor ise mkdmimarlik@gmail.com e-posta adresimizle yahut 0(212) 667 43 33 No’ lu telefonumuzla irtibata geçecilirsiniz.
   İyi günler.

Geriİzleme/GeriPingleme

 1. LEED® Eğitimine Hazır Olun | Yeşil Binalar | Yeşil Platform - [...] Yeşil Bina Konseyi) üyesi olan EcoBuild dünyanın en yaygın yeşil bina sertifikalama sistemi LEED®  (Leadership in Energy and Environmental Design …

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>